Međunarodni institut za klimatske aktivnosti (IICA) sa sjedištem u Zagrebu, u suradnji s međunarodnom akademskom institucijom za online learning “Exponential Education” od 2020. godine predstavlja prvu međunarodno priznatu edukaciju za ESG stručnjake te certifikate iz održivih financija i poslovanja pod nazivom:
Međunarodno održive financije ISF® i Međunarodno održivo poslovanje ISB®
Riječ je o jedinstvenoj i sveobuhvatnoj online edukaciji za obrazovanje stručnjaka za ESG (okolišnih, društvenih i upravljačkih kriterija) koja također uključuje klimatske kriterije.
U pripremi ovakvog kurikuluma sudjelovalo je preko 100 profesora iz cijelog svijeta, od čega i 3 nobelovca.
Podrška za ovaj edukativni kurikulum dobivena je od najuglednijih institucija na svijetu koje se bave kreiranjem politika održivog razvoja i klimatskih promjena, ali i financijskim i upravljačkim poslovanjima te kriterijima:
UN-FAO, UNFCCC, UNEP (UN Environment Programme), UN-IFAD, UN-WOMEN, GREEN CLIMATE FUND, Svjetska banka i mnoge druge.
Edukacija se sastoji od tri stupnja te je namijenjena stjecanju zvanja:
Prvi stupanj predstavlja temelj poznavanja svih kriterija i namijenjen je SVIMA:
Drugi stupanj nastavlja se na prvi i namijenjen je za:
Tek kada kandidat prođe prvi i drugi stupanj stječe zvanje SUSTAINABILITY OFFICER
Treći stupanj nastavlja se na prethodna dva stupnja i namijenjen je za:
Ako je prethodno položen prvi i drugi stupanj te uspješno završen treći stupanj kandidat stječe zvanje CHIEF SUSTAINABILITY OFFICER
NOVA EDUKACIJA
Edukacija za CEOs i državne dužnosnike
Ova edukacija predstavlja osnovne koncepte koji povezuju financije i druge korporativne aspekte s održivošću, čimbenicima ESG-a i klimatskim promjenama te omogućava rukovoditeljima i državnim dužnosnicima iskorištavanje temelja ESG-a u svrhu stvaranja prilika za održivi rast, pružajući pritom dovoljno znanja iz područja ESG-a.
Navedena edukacija provodi se online, u trajanju od ukupno 12 sati podijeljenih na 8 modula.
Edukacija je namijenjena za:
ZAŠTO ESG EDUKACIJA?
Pariškim sporazumom utvrđeni su ciljevi smanjenja emisija CO2 te je zacrtan prelazak na niskougljično gospodarstvo tj. održivi razvoj gospodarstva za cijeli svijet. Također, utvrđeno je jačanje kapaciteta država za borbu s posljedicama klimatskih promjena dok je edukacija na globalnoj i nacionalnoj razini svakako jedna od njih.
Instrument za prelazak na održivo gospodarstvo su tzv. ESG kriteriji, čije uvođenje uskoro postaje obvezujuće za korporacije i njihove menadžere.
Integriranje ESG kriterija doprinijet će transparentnom i etičnom poslovanju u najširem smislu te u svim segmentima kompanije.
Obavezne objave podataka vezanih uz održivost u sektoru financijskih usluga propisane su primarno SFDR uredbom, koja se stupila na snagu 29. prosinca 2019. te manjim dijelom Uredbom o taksonomiji koja je prethodno stupila na snagu te uz njezine dopune za koje se predviđa stupanje na snagu 1. siječnja 2023. godine.
Svrha navedenih objava je omogućavanje i olakšavanje donošenja informiranih odluka ulaganja od strane krajnjih ulagatelja kao i sprječavanje tzv. greenwashing-a.
Poslovanje uz veći povrat ulaganja te bolji pristup jeftinijim izvorima financiranja ne ostvaruju kompanije koje nastavljaju s tradicionalnim načinom vođenja politike upravljanja vlastitih resursa već ona poduzeća koja prepoznaju ovaj trenutak, suočavaju se s izazovima te kreću s provođenjem potrebnih procesa za ostvarivanje ESG ciljeva.
Više informacija dostupno je na platformi: www.iica-esg.com